Seçme Haber ve Yazılar

Materyalizm veya maddecilik ya da özdekçilik nedir?


Felsefe Akımlarından Maddecilik/ Materyalist Felsefi Teori/ Özdekçilik Akımı

Materyalizm varlık felsefesine ait bir akımdır. Var olan her şey fiziğin incelediği maddeden var olmuştur.

Gerçeklik üzerine öne sürülen düşüncedir. Gerçekliği oluşturan tek unsur özdektir. Gerçek olan maddedir. Var olan her şey fizikseldir veya maddeseldir.

Gerçeklikte özdekten başka hiçbir şey bulunmaz. Salt, özdek gerçektir. Özdek dışı bir gerçeklik bulunmaz. Bu durumda madde ötesi yoktur.

Var oluşun esasında madde vardır. Özdek var olan her şeyin temelidir. Gördüğümüz, algıladığımız her şey maddeye dayanmaktadır.

Gerçeklikte maddeden başka hiçbir şey yoktur. Madde, evrenin tek tözüdür. Evrenin aslı maddedir.

Var olan her şey özdeğe dayanır. Var olan özdektir. Reel olan salt maddedir. Madde ve ondan oluşan varlıklardan başka gerçek yoktur.

Realite gördüklerimiz ve algıladıklarımızın esasında madde vardır ve bunlardan başka hiçbir şey yoktur. Fizikötesi, bu durumda materyalizmde kabul edilmiyor. Madde ötesi söz konusu değildir materyalizmde…

Gerçeklik ve gerçeklikteki varlıklar düşünceden bağımsız vardır. Varlık ve doğanın ya da kısaca maddenin ilk nedeni maddedir. Tinsel varlıklar, idealar, düşünce, bilinç veya düşünce ve bilince ruhsal dünya dersek madde ürünüdür.

İdea, madde ötesi ya da fizikötesi varlık, olmadan ve idea tarafından oluşturulmayan madde her şeyin esasını oluşturmaktadır. Maddenin yaratıcısı yoktur kısaca… Madde kendi kendine oluşmuştur…

Materyalizm veya maddecilik ya da özdekçilik; yaşamda özdek ve özdek hareketleri ve özdek başkalaşımları dışında hiçbir şey yoktur ve asıl olan fiziktir/maddedir, madde hayatın temelidir, evreni oluşturan asıl unsur özdektir, fizikötesi varlık tarafından yaratılmamış öğe maddedir, yaşamda ve evrende madde dışı hiçbir şey yoktur düşüncesini öne süren felsefi akımdır. Yaşamın temeli özdeğe dayanır, görüşü egemendir. Hayatın esası maddeye dayandırılırsa madde dışı fizik ötesi varlıklar özdekçilikte kabul görmez. Evrenin esasını maddeye dayandırıldığında madde dışı varlıklar materyalizmde kabul edilmez.

Kâinat ve evren madde temellidir özdekçilikte. Evren ve kâinatın maddeden başka bir temeli yoktur. Evren ve kâinatın evrende olan her şeyin asli unsuru maddedir. Bu madde ve bu maddeden oluşan varlıklar duyumlarla algılanır. İnsanın duyularıyla ve duyumlarıyla algılayabildiği varlıklar gerçektir. Evrende madde dışı madde üstü hiçbir varlık söz konusu değildir.

Materyalist felsefede metafizik öğeler söz konusu değildir. Metafizik varlıklar materyalizmde yoktur. Zira metafizik gerçeklik ve bu gerçeklikteki metafizik varlıklar materyalistlere göre duyularla algılanamaz. Materyalizmde doğaüstü ve tabiat dışı varlıklara inanılmaz. Materyalist düşünceye göre Tanrı yoktur. Metafizik bir varlık olan Tanrı maddesel değildir ve duyumlarla algılanmaz. Materyalist düşüncede şeytan yoktur. Materyalist felsefede cin yoktur. Bunlar madde dışı hasılı madde/fizik ötesi varlıklar olup maddeden oluşmadıkları ve duyularla algılanmadıkları için kabul görmez.

Materyalistler düşünceyi de özdeğe bağlarlar.

Özdekçilik, şu an ilmin de incelediği var olanları veya gerçek diye adlandırılanları anlatan felsefi düşüncedir. İlim zaten maddi nesnelerle uğraşmakta ve onlarla yani maddi olanlarla meşgul olmalıdır. Metafizik varlıklarla ilim meşgul olmamalıdır. Her şey maddeden oluştuğuna göre metafizik varlık ve fizikötesi gerçeklik kabul edilmemektedir materyalizmde. Maddi ve manevi her türlü realitenin temelinde özdek vardır.

Materyalizmde madde olmayan şeyler ya da idealar madde ürünüdür. Madde, ideanın esasıdır. Madde olmayan şeyler ki buna fikirler veya düşünceler denilebilir madde ve özdek hareketleriyle açıklanır. Algılar, fikirler, duyumlar maddeye dayanır. Fizikötesi varlıklar bu sebeplerden dolayı ya da Tanrı, şeytan, cim gibi varlıklar madde dışı olduklarından dolayı varlıkları kabul edilmez.

Bazı sorular;

Madde neden temeldir? Özdek neden her şeyin temelidir? Madde her şeyin temeliyse madde nasıl oluşmuştur? Maddenin nasıl oluştuğu bilinmiyorsa madde nasıl her şeyin temeli olur?

Madde neden ve nasıl evrendeki her şeyi etkiliyor?

Tüm bu sorulara kesin yanıt gelinceye kadar bu felsefi akımdan şüphelenmeye, bu felsefi akıma kuşkuyla bakmaya çalışıyorum.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

Ahlaksızlar Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri Arkadaşlık Sitelerindeki Sanal Üyeler ateizm ayıplı ürün satan firmalar Başörtü gerçeği Başörtüsü sorunu Başörtüsü ve Kapanma Gerçeği benim Bernardo Vieira's bunun cihat CREDIT LYONNAIS BANK Ghana. Mr.John OMAR din dinler Dolandırıcılar E-postanıza Gelen Tuzaklara Dikkat! Ermeni Soykırımı Etiketler:Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri evrim google Google'da üst sıralara çıkmak. Google Arama Motoru Optimizasyon green card dolandıcıları. Green Card Tuzağına Dikkat Guinea-Bissau's president Joao Bernardo Vieira's Göçmenlik Vizesi programı hakan Hakan AKTAŞ ilk inanmak inanç inançlı insan insan hakları international passport internetteki tuzaklar. internetten para nasıl kazanılır islam Kader Kıyamet vakti Kıyemet vakti madde mail adresinize gelen şüpheli maillere itibar etmeyiniz.Miss.Abijah Francisco José mutluluga ulasmanin ipuclari mutluluğun resmi mutlu olmak Osmanlı İmparatorluğu porno siteleri qnet gerçeği republican forces sahte arkadaşlık siteleri Sahte üyeler sanal üyeler seo'nun en temel kuralları seo nasıl yapılır seo ne demek sinema Soykırım tanrı the Prime Minister of Guinea-Bissau's Turban gerçeği Türban Yasağı Türkiye'de qnet Tuzağı Türkiye ilk slogan sitesi Türkiye USA konsolosluğu vize işlem ücreti dolandırıcılığı yabancı ve türk arkadaşlık siteleri yeşil kart dolandıcıları Yeşilkart dolandıcıları yeşil kart sahtakarları Özel Güvenlik Sınav Sonuçları Üçkağıtçılar özel güvenlik sınav sonuçları ve cevapları ırk

Blog Stats

  • 75,000 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: