Hazreti.net Sitesiden Alıntılar

Üretimi durdurulan cep telefonları hakkında


Konu: Üretimi durdurulan cep telefonları hakkında

İlgili makama,

Hepimizin yaşamına yaygın olarak girmiş olan cep telefonunun yararları ve zararları konusunda pek çok şeyler yazıldı ve çizildi. Ancak bunların tamamı elektromanyetik yayınım ve radyasyon üzerine teknik noktalardı. Ben konuyu şimdiye kadar atlanmış olduğunu düşündüğüm (en azından bizim tarafımızdan) çok farklı bir boyuttan ele almak istiyorum.

Hepimizin de bildiği gibi cep telefonları basit anlamda; ceplere girebilecek kadar küçük, üzerinde ses bilgisinin dış ortamdan alındığı bir mikrofon, ses bilgisinin dış ortama verildiği bir hoparlör, bilgilerin elektromanyetik yayınım ve toplanma işlevini yerine getiren bir anten, belirli harfsel ve sayısal bilgilerin girişine yarayan bir tuş takımı, görsel bilgi ve işlem geri-beslemesini alabildiğimiz LCD ekranı ve çalışacak enerjisini aldığı pili bünyesinde barındıran cihazlardır.
Çok uzak aralar arasında da haberleşmeyi sağlayan bu cihazlar çok açıktır ki, birbirleriyle doğrudan haberleşmezler, bunun yerine yakınlarında bulunan tekrarlayıcı istasyonları, baz istasyonları, telefon hatları ve hatta uydu üzerinden birbirlerine ulaşırlar.
Bu anlamda bir telefon görüşmesi, klasik ev telefonlarının haberleşme yöntemine çok benzer bir uygulama göre işler. Ancak bir farkla; cep telefonları ilgili santral tarafından numaralandırılmış bir hat ucunda bağlı değillerdir (ki bu hat numaraları aynı zamanda ulaşılmak istenen telefonun kimlik bilgisi yerine de geçer). Cep telefonlarında bu telefon numarası/kimlik bilgisi işi, telefon üzerine bir soket aracılığıyla yerleştirilen ve “sim kart” denilen, elektronik bilgi saklayıcı devreler aracılığıyla sağlanır. Bu devrenin telefon üzerine takılması demek, o telefona bu karta daha önceden yüklenmiş olan telefon numarası/kimlik bilgisi ile ulaşabilmek demektir.
Bu kartlar, ülkemizde Türkcell, Telsim ve Avea isimleriyle etkinlik göstermekte olan servis sağlayıcılar tarafından numaralandırılmakta ve piyasaya sürülmektedir.

Telefonumuzu ilk açtığımız zaman, (bundan sonraki işlemleri de kolaylaştırmak amacıyla) telefonumuz ilk olarak kendi kimlik bilgisini en yakın tekrarlayıcı istasyona bildirir. Yani bir başka değişle, bu bölge istasyonuna kayıtlanmış olur. Bundan sonra bir başka telefon, kendine en yakın istasyondan başlayarak, demin saydığımız yollar üzerinden bu telefonun kimlik bilgisini göndererek telefonun kayıtlandığı istasyonu bulur, ona ulaşarak telefonun çalmasını sağlar ve yanıtlama yapılırsa bilgi iletişimi başlamış olur. Aynı şekilde bu telefon da bir başka telefonun kimli bilgisini diğer istasyonlara göndererek onunla haberleşme başlatabilir. Eğer, aranan telefon kapalı ise, bu durumda biz geriye, servis sağlayıcı tarafından gönderilen, “ulaşılamadı” ya da “kapalı” benzeri ileti alır.

Şimdi ben, telefonun açık olduğu halde aramayayanıt vermemesi ve hatta kapalı olması konusu üzerine dikkatleri çekmek istiyorum. Üzerimizde bulunan bir telefon, kapalı dahi olsa!, üzerinde demin saydığımız ekipmanları gene de bulundurmaktadır. Ve kapalı olması durumu, bizim ona tuş takımı üzerinden verdiğimiz bir komuttan ibarettir. Şimdi telefonun yazılımının, daha önceden kapalı olma durumunu; ekran, ses, tuş takımı gibi fonksiyonlarını devreye sokmaması, ancak ortama yayılan tüm sayısal bilgileri gene de dinlemesi ve değerlendirilmesi olarak tanımladığını varsayalım. Bu durumda servis sağlayıcı üzerinden bu telefona çok özel bir sayısal bilgi dizisi gönderildiğinde, bu bilgi de telefon tarafından bizim bilgimiz dışında değerlendirmeye tabii tutulabilecektir. (Burada tamamen varsayımlardan oluşan bir senaryoyla yola çıktığımı belirtme gereği duyuyorum). Yani; biz, telefonumuzu kapalı bile tutmuş olsak, yazılımına eklenmiş bir grup komut dizisi ile telefonun, (kapalı gibi göründüğü halde ve hatta belki servis sağlayıcının bile farkına varmayacağı bir şekilde) ortamdaki tüm konuşmaları bu özel komut dizisini gönderen cihaza aktarması, teknik olarak olanaklıdır.

Buradan varmak istediğim sonuç; hepimiz, hiç farkında olmadan, en özel sırlarımızı, görevlerimizle ilgili kritik bilgileri ve daha akla gelebilecek her türlü gizli bilgileri dışarıdaki en uzak yerlere gönderebilecek casuslarımızı da yanımızda (hem de çoğu zaman çok yakınımızda) taşımaktayız. Ve bu gün telefon üreten pek çok (bu konudaki entegre devreleri de en alt düzeye kadar tasarlama yeteneğine sahip olan) firmaların yaşamımıza soktuğu telefonlarda, böyle bir olayın olmadığını kim garanti edebilir?.. Bir örnek olarak; Almanya’nın, askeri bilgisayarlarda kullanılan Windows işletim sistemi sayesinde kritik bazı bilgilerinin deşifre edilmiş olduğu savını vermek istiyorum. Ortada çok büyük bir teknolojik silah olduğu düşüncesindeyim. Bu silah ister düşünülüp bize karşı kullanılmış olsun, ister başkaları tarafından farkına varılmayıp bizim kullanabileceğimiz bir silah olsun, bence mutlaka dikkate değer ve mükemmel bir silahtır. Ve doğaldır ki her silahta olduğu gibi, doğru ellerde olması gerekmektedir. Bu silah, pek çok hırsızın, uğursuzun yakalanabileceği, pek çok terörist eylemin gerçekleşmeden engellenebileceği bir araç olabileceği gibi, komuta kademelerimizdeki güvenliğimizi tamamen sekteye uğratabilecek bilgilere çok uzaklardan erişilmesine de olanak verebilecek bir cihazdır.

Bu anlamda olaya bakıldığında, cep telefonu üretimimizin devamı ya da durdurulması kararının, ticari olmaktan öte, çok stratejik bir karar olduğunu ve tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini, düşünmekteyim.

Saygılarımla

Hakan ŞAHİN

Hakan Şahin

Hakan Şahin

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

Ahlaksızlar Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri Arkadaşlık Sitelerindeki Sanal Üyeler ateizm ayıplı ürün satan firmalar Başörtü gerçeği Başörtüsü sorunu Başörtüsü ve Kapanma Gerçeği benim Bernardo Vieira's bunun cihat CREDIT LYONNAIS BANK Ghana. Mr.John OMAR din dinler Dolandırıcılar E-postanıza Gelen Tuzaklara Dikkat! Ermeni Soykırımı Etiketler:Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri evrim google Google'da üst sıralara çıkmak. Google Arama Motoru Optimizasyon green card dolandıcıları. Green Card Tuzağına Dikkat Guinea-Bissau's president Joao Bernardo Vieira's Göçmenlik Vizesi programı hakan Hakan AKTAŞ ilk inanmak inanç inançlı insan insan hakları international passport internetteki tuzaklar. internetten para nasıl kazanılır islam Kader Kıyamet vakti Kıyemet vakti madde mail adresinize gelen şüpheli maillere itibar etmeyiniz.Miss.Abijah Francisco José mutluluga ulasmanin ipuclari mutluluğun resmi mutlu olmak Osmanlı İmparatorluğu porno siteleri qnet gerçeği republican forces sahte arkadaşlık siteleri Sahte üyeler sanal üyeler seo'nun en temel kuralları seo nasıl yapılır seo ne demek sinema Soykırım tanrı the Prime Minister of Guinea-Bissau's Turban gerçeği Türban Yasağı Türkiye'de qnet Tuzağı Türkiye ilk slogan sitesi Türkiye USA konsolosluğu vize işlem ücreti dolandırıcılığı yabancı ve türk arkadaşlık siteleri yeşil kart dolandıcıları Yeşilkart dolandıcıları yeşil kart sahtakarları Özel Güvenlik Sınav Sonuçları Üçkağıtçılar özel güvenlik sınav sonuçları ve cevapları ırk

Blog Stats

  • 75,000 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: