Hazreti.net Sitesiden Alıntılar

Ateizm Nedir


Tanrıtanımazcılık

Ateizm, tanrı tanımazlık, bir tanrının varlığına inanmamaktır. Ateizm sözcüğü Yunanca da “Tanrı” anlamına gelen “Theos”tan türemiştir. İnanç (teizm) karşıtı (ateizm) düşüncedir. Hiçbir şekilde ve koşulda tanrının olamayacağını savunusu…

1)Kötülük Kanıtı:

Tanrı olsaydı kötülükler olmazdı. Bu konuda D.Hume’un şu sözü oldukça ünlüdür:”Tanrı Kötülüğü önlemek istiyor da gücü mü yetmiyor? O halde güçsüzdür. Gücü yetiyor da önlemiyor mu? O halde kötüdür.

2)Madde Kanıtı:

Tüm varlıklar maddeden meydana gelmiştir. Madde olmayan bir şey de yoktur.

3)Toplum Kanıtı:

Toplumsal düzeni sağlamak için insanların kendi kendine uydurduğu bir semboldür.

4)Psikolojik Kanıt:

İnsanlar zorluklara karşı dayanma gereksinimini, özellikle ölüm karşısındaki çaresizliğini inançla giderir.

5)Varoluşçu Kanıt:

İnsanın kendi özünü kendisinin oluşturuyor olması tanrının olmadığını gösterir.

6)Olgucu Kanıt:

Tanrının varlığıyla ilgili önermeler kanıtlanamayacağı için, tanrı ile ilgili önermeler anlamsızdır.

Ateizme Göre
1- Tanrı yoktur:
“Tanrı”, “Yaratıcı”, “Allah”, “Yaratan” veya adına ne derseniz deyin; Tanrı inancı hayal ürünüdür ve Tanrı yoktur! Evreni yaratan bir tanrının var olabileceğine olacılık vermek toplumlar arası huzursuzluk ve kargaşa sebebidir, kin ve düşmanlık anahtarıdır, insani “insan” olmaktan uzaklaştıran, ondan bir “robot”, bir köle yapan kokuşmuş, karanlık bir dogmadır. Tanrı, en büyük batıl inançtır. İnsanlığın yarattığı en hayali kahramandır.

2- Dinler gereksizdir:

Olgun bir insan için hiçbir dini inanç gerekli değildir. İnsan kendi kendisinin tanrısıdır. Din, kişisel özgürlüğü hayatin her alanında yok etmeye yönelik bir silahtır. Dinsel dogmalar cahil halkın düşünsel hayatini yitip yok etmek ve ondan tam bir köle üretmekten başka bir ise yaramazlar. Bir dine bağlanmış kişiler; örümcekleşmiş beyinleriyle ve kafalarına yapışmış at gözlükleriyle daima kendi inançlarını hakli bulan, diğer tüm inançları “kaka” ilan eden birer sabit fikirlilik abideleridir.

3- Metafizik asılsızdır:

Çoğu kez insanları etkilemek ve onların üzerinden para kazanmak ya da bir topluluğun dikkatini çekmek adına ortaya atılan “fizikötesi” denemelerin tümü asilsizdir. Mucizevi, efsanevi, inanılmaz görünen bütün olayların arkasında bilimin mum ışığında parıldayan fizik kanunları ve olağan etkileşimler vardır. Evrenin hiçbir yerinde madde, kendi sınıfının fizik kanunları dışında “bilimselliğe zıt” bir eylemde bulunamaz. Doğa, ancak ve sadece “doğal” nedenlerle açıklanabilir. Gelmiş geçmiş tüm büyücü, falcı yada cinciler -üç türlü- yalancıdırlar: Ya etraflarındakileri kandırırlar, ya kendilerini kandırırlar ya da ikisini birden yaparlar…

4- Akıl esastır:

Dini hurafelerin yerden yere vurdukları, her geçen gün “güvenmeyin, sizi zora götürür” dedikleri “akil”, tam bir hazinedir. İnsan akli, “insan” olmanın verdiği en yüce değerdir. Kendi aklına şüphe ile yaklaşmak deliliktir. Hayatin her alanında tek mutlak başvuru kaynağı odur. Dini inançların kokuşmuş mitoslarına karşılık akil, insani bugünkü uygarlık ve teknoloji düzeyine getiren yegane değerdir. Karşılaştırmak ve aklini kullanmak yerine başkasının aklına güvenen bir kişiden insanlık adına hiçbir olumlu etkinlik beklenemez; çünkü o bu haliyle doğadaki çoğu hayvandan daha değersiz, iğrenç bir asalaktır.

5- Bilim kaynaktır:

Uygar, gelişmiş bir insanin tek kaynağı, tarafsız, mutlak ve sorgulayıcı, pozitif bilimdir. Hiç kimsenin tekeline ait olamayacak derecede büyük olan bilimin içyüzünde; merak eden ve araştıran birey bulunur.Bir dini dogmanın “günah” duvarları arasında sıkışıp kalmış hiçbir gerçek bilim adamı yoktur.Dinsel safsatanın bütün itirazlarına rağmen bilim, din ile ayni kulvarda olamayacak kadar özgürdür. Tüm hurafelerin ve boş inançların “ezip geçicisi” odur. Bilim bütün doğmaların korkulu rüyasıdır; çünkü onda insan aklının özü, insan mantığının kendisi vardır.

6- Sağduyu anahtardır:

İnsan mantığı ve sağduyusu, çelişkiye düştüğü her durumda onun tek kurtarıcısı olmuştur. Etkin yaşamın ve etrafımızda bize dayatmaya çalışılan bütün ideolojilerin, inançların arasında elimizde tuttuğumuz, “gerçekten bize ait” olan tek pusula; kendi sağduyumuzdur. İnsanin hiçbir zaman yanından eksik etmemesi gereken ve her fırsatta kullanacağı tek araç o olmalıdır. Sağduyusunu ve mantığını sürekli aklında tutan ve hiçbir zaman unutmayan insan, bütün kalıplaşmış, tabulaşmış dogmalara karşı kendi donanımına ve kendi kararlılığına sahip demektir. Sağduyu, insani, içine düştüğü ideolojiler ve dayatmalar kuyusundan çıkaracak olan yardım halatıdır.
İnsan, hiçbir zaman kendi kendisine sormadan hiçbir kalıplaşmış ideolojiye bağlanmamalıdır.

Ateizmin Çeşitleri

Mutlak Ateizm:

Bazı ateistlere göre “ateizm” Tanrı’yı reddetmekten öte, zihinde Tanrı fikrine sahip olmamak demektir. Bu anlayışa göre İnsan doğuştan Tanrı kavramına sahip olmadığı için reddedecek bir şeyi de bulunmamaktadır.

Teorik Ateizm:

Ateizmin birinci yaklaşımından biraz farklı olarak “Tanrı’nın varlığını reddetmek” Düşünerek tartışarak zihni bir çabayla Tanrı’nın varlığını reddetmek ve ilgili iddiaları çürütmeye çalışmaktır.

Pratik Ateizm:

“Sanki Tanrı yokmuş gibi yaşamak” veya “Tanrı’yı günlük yaşama sokmamak…

İdeolojik (Materyalist) Ateizm:

Özünde felsefi bir sorun olan ateizm bazen de ideolojik bir ilke olarak savunulmuş ve politik bir kabul haline gelmiştir.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

Ahlaksızlar Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri Arkadaşlık Sitelerindeki Sanal Üyeler ateizm ayıplı ürün satan firmalar Başörtü gerçeği Başörtüsü sorunu Başörtüsü ve Kapanma Gerçeği benim Bernardo Vieira's bunun cihat CREDIT LYONNAIS BANK Ghana. Mr.John OMAR din dinler Dolandırıcılar E-postanıza Gelen Tuzaklara Dikkat! Ermeni Soykırımı Etiketler:Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri evrim google Google'da üst sıralara çıkmak. Google Arama Motoru Optimizasyon green card dolandıcıları. Green Card Tuzağına Dikkat Guinea-Bissau's president Joao Bernardo Vieira's Göçmenlik Vizesi programı hakan Hakan AKTAŞ ilk inanmak inanç inançlı insan insan hakları international passport internetteki tuzaklar. internetten para nasıl kazanılır islam Kader Kıyamet vakti Kıyemet vakti madde mail adresinize gelen şüpheli maillere itibar etmeyiniz.Miss.Abijah Francisco José mutluluga ulasmanin ipuclari mutluluğun resmi mutlu olmak Osmanlı İmparatorluğu porno siteleri qnet gerçeği republican forces sahte arkadaşlık siteleri Sahte üyeler sanal üyeler seo'nun en temel kuralları seo nasıl yapılır seo ne demek sinema Soykırım tanrı the Prime Minister of Guinea-Bissau's Turban gerçeği Türban Yasağı Türkiye'de qnet Tuzağı Türkiye ilk slogan sitesi Türkiye USA konsolosluğu vize işlem ücreti dolandırıcılığı yabancı ve türk arkadaşlık siteleri yeşil kart dolandıcıları Yeşilkart dolandıcıları yeşil kart sahtakarları Özel Güvenlik Sınav Sonuçları Üçkağıtçılar özel güvenlik sınav sonuçları ve cevapları ırk

Blog Stats

  • 75,000 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: