E-Posta Tuzakları(E-Mail Traps)

Okullara özel güvenlik alımı yeniden gündemde


Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, Türkiye’de çocuklara karşı işlenen suçlarda bir artış gözlendiğini ve her bakanlığın kendi sorumluluk alanına girdiği kadarıyla, çocuklara yönelik suçların önlenmesi için gerekli önlemleri aldığını kaydetti.

Ayata, Kayseri’de 1,5 yıl önceki Ramazan Bayramı’nda 3 çocuğun şeker toplarken kaybolması ve daha sonra cesetlerinin bulunması, yine eniştesi tarafından eğitim gördüğü okuldan alınan bir çocuğun daha sonra ölü bulunması gibi ‘vahşet’ olarak nitelenen olayların, aileleri huzursuz ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hiçbir şiddet olayı tasvip edilmez ve her ne şart altında olursa olsun, kabul görmez. Bununla beraber, çocuklara karşı işlenen suçlar ya da uygulanan kötü muamele, özellikle Türk toplumunda daha derin üzüntüye neden olur. Bu nedenle, bütün anne ve babalar, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı çok daha güvenli ortamlarda yaşatmak isteriz. Son zamanlarda görülen çocuklara karşı şiddet olayları da okullarımızda eğitim gören çocuklarımızın ailelerini tedirgin etmiştir. Aslında bakanlığımızın yaptığı araştırmalara göre, çocuklar için en büyük tehlike, evden okula gelirken ya da okuldan eve giderken yaşanıyor. Yani çocuklarımız, eğitim gördükleri okullarda güven içindeler. Nöbetçi öğretmenlerimiz ve diğer öğretmenlerle birlikte, idari personelimiz de öğrencilerimizi takip ediyorlar. Okul bahçeleri etrafındaki duvar, güvenlik telleri ve kameralar da ayrı bir koruma sağlıyor. Ama bütün bunlara ek olarak bakanlığımız, okullarda özel güvenlik görevlisi çalıştırılması konusunda 2009 yılında bir çalışma başlattı. Bu çalışmanın hayata geçmesi için bazı eksikliklerin giderilmesi gerekiyor.”

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasıyla ilgili olarak, ailelerden de pek çok talep aldıklarını belirten Ayata, özel güvenlik elemanlarının hangi esaslara göre çalışacaklarının zaman içerisinde netlik kazanacağını da bildirdi.

Ayata, “Bakanlığımızın başlattığı çalışmaya göre, Türkiye genelinde 40 bin, Kayseri’deki okullarımızda ise bin 400 adet özel güvenlik elemanı görevlendirilecek. Özel güvenlik elemanları, öğrencilerin ders saatinde ve teneffüslerde okul bahçesi dışına çıkışlarına izin vermeyecek ve okula giren herkesi kontrol edecekler. Böylece istenmeyen olayları en aza indirmiş olacağız” diye konuştu.

Bakanlık tarafından yürütülen çalışmanın önümüzdeki aylarda tamamlanması ve gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren hayata geçirilmesi bekleniyor.

Okullardaki güvenlik önlemleri ile ilgili görüşlerini aldığımız pek çok aile de, bazı okullarda güvenlik önlemi adına hiçbir şey olmadığını, bazı okulların duvarlarının, sanıldığı kadar korunaklı olmadığı gibi kapılarının da sürekli açık bırakıldığını, isteyen herkesin elini kolunu sallayarak okul bahçesine ve binasına girdiğini belirttiler. Öğrenci velileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel güvenlik görevlisi çalıştırılması ile ilgili yaptığı çalışmanın, çok yerinde ve doğru bir karar olduğunu da sözlerine eklediler.

-SOSYAL BİR KURUM OLARAK OKULDA GÜVENLİK MODELİ ÇALIŞMASI-

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı çalışmaya, “Sosyal Bir Kurum Olarak Okulda Güvenlik Modeli Çalışması” adı verildiği ve bu çalışma ile okul güvenliğine ilişkin Türkiye koşullarına uygun bir modelin geliştirilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

Sözkonusu çalışma ile ilgili, dairenin internet sitesinde şu bilgilere yer verildi:

“Sosyal bir kurum olarak ‘Okulda Güvenlik Modeline’ ilişkin olarak, yerli ve yabancı kaynaklar taranmıştır. Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlemesi ve Azaltılması Strateji ve Eylem Planı’ ile İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘İlköğretim Standartları’ çalışmalarının modele ilişkin bilgileri derlenmiştir.

Okulda Güvenlik Modeli öğrencilerin psikolojik, sosyal, fiziksel güvenlik konularını içermesi sebebiyle oldukça geniş kapsamlı bir çalışma niteliği taşımaktadır. Bu kapsamda elde edilen veriler ışığında modelin taslak çerçevesi oluşturulmaya başlanmıştır.”

Zafer Barış AA

Reklamlar

Tartışma

Okullara özel güvenlik alımı yeniden gündemde” için bir yanıt

  1. GÜVEN LIK BELGESİ ALDIK İŞ BEKLİYORUZ BUTUN MILLET VEKILLERINE VE SİYASI PARTILERE SESLENIYORUM MİLLETİ KAN DIRMAK DAN BAŞKA BIR SEY BIL MIYOR SUNUZ

    Posted by halil ibrahim bostan | 25 Şubat 2012, 14:09

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Etiket Bulutu

Ahlaksızlar Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri Arkadaşlık Sitelerindeki Sanal Üyeler ateizm ayıplı ürün satan firmalar Başörtü gerçeği Başörtüsü sorunu Başörtüsü ve Kapanma Gerçeği benim Bernardo Vieira's bunun cihat CREDIT LYONNAIS BANK Ghana. Mr.John OMAR din dinler Dolandırıcılar E-postanıza Gelen Tuzaklara Dikkat! Ermeni Soykırımı Etiketler:Arkadaşlık sitelerindeki dolandırıçı yöntemleri evrim google Google'da üst sıralara çıkmak. Google Arama Motoru Optimizasyon green card dolandıcıları. Green Card Tuzağına Dikkat Guinea-Bissau's president Joao Bernardo Vieira's Göçmenlik Vizesi programı hakan Hakan AKTAŞ ilk inanmak inanç inançlı insan insan hakları international passport internetteki tuzaklar. internetten para nasıl kazanılır islam Kader Kıyamet vakti Kıyemet vakti madde mail adresinize gelen şüpheli maillere itibar etmeyiniz.Miss.Abijah Francisco José mutluluga ulasmanin ipuclari mutluluğun resmi mutlu olmak Osmanlı İmparatorluğu porno siteleri qnet gerçeği republican forces sahte arkadaşlık siteleri Sahte üyeler sanal üyeler seo'nun en temel kuralları seo nasıl yapılır seo ne demek sinema Soykırım tanrı the Prime Minister of Guinea-Bissau's Turban gerçeği Türban Yasağı Türkiye'de qnet Tuzağı Türkiye ilk slogan sitesi Türkiye USA konsolosluğu vize işlem ücreti dolandırıcılığı yabancı ve türk arkadaşlık siteleri yeşil kart dolandıcıları Yeşilkart dolandıcıları yeşil kart sahtakarları Özel Güvenlik Sınav Sonuçları Üçkağıtçılar özel güvenlik sınav sonuçları ve cevapları ırk

Blog Stats

  • 75,000 hits
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: